Trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza

Leczenie wad postawy jest wyzwaniem, przed którym stoją nie tylko lekarze, ale całe społeczeństwo. Siedzący tryb życia, mało urozmaicona oraz tłusta jednocześnie dieta i przede wszystkim brak aktywności fizycznej mogą powodować rozmaite bóle oraz dolegliwości kręgosłupa. Dalej, warto też podkreślić, że specjaliści biją na alarm z uwagi na coraz częściej rozpoznawane skrzywienia kręgosłupa, z których najczęściej występującą jest właśnie skolioza.

Skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa

Skolioza jest często nazywana „bocznym skrzywieniem kręgosłupa”. Nie jest to jednak odpowiednie stwierdzenie, gdyż tak naprawdę to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, gdzie zniekształcenie wynosi ponad 10° w płaszczyźnie czołowej. Same objawy skoliozy widoczne są bez konieczności przeprowadzania specjalistycznych badań, a wśród nich wymienić można przede wszystkim wygięcie kręgosłupa w bok (zazwyczaj przybiera on kształt litery S), wystawanie barku lub klatki piersiowej czy przemieszczenie się jednego biodra.

Skolioza a dzieci

Skolioza najczęściej ujawnia się w okresie wzrostu kostnego, czyli u dzieci do 14-go roku życia. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka, jak również okresowe badania dziecka, które mogą ujawnić zmiany. Specjaliści podkreślają przy tym, że znacząca część dzieci i młodzieży dotknięta jest skoliozą, której przyczyny nie są znane (tak zwana skolioza idiopatyczna), niemniej może ona powstać również z powodu wad wrodzonych kręgosłupa.

Mamo, tato pamiętaj o profilaktyce!

Regularne wizyty w poradni pediatrycznej, zapisanie dziecka na basen czy też zajęcia ruchowe może uchronić je przed skoliozą. Warto również pamiętać, że rozpoznanie schorzenie we wczesnej fazie pozwoli na skorygowanie postawy, w przeciwnej zaś sytuacji może okazać się, że niezbędna będzie operacja.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.