Przepuklina kręgosłupa, czyli jedna z chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa

Po 40-tym roku życia statyczny człowiek zaczyna mieć problemy z kręgosłupem. Najczęściej rozpoczyna się od bólu w krzyżu. Jeżeli jednak dochodzą do tego inne dolegliwości takie, jak drętwienie kończyn czy rwa kulszowa, należy niezwłocznie uda się do lekarza, gdyż mogą to być objawy znacznie groźniejszej przypadłości.

 

Czym jest przepuklina kręgosłupa?

 

Przepuklina kręgosłupa, która dość często przez pacjentów mylona jest z dyskopatią, dotyka zarówno dysków kręgosłupa, jak i tkanek, które występują pomiędzy krążkami. Gdy jądro miażdżyste, które znajduje się w dysku właśnie pomiędzy kręgami zaczyna się przemieszczać, pacjent odczuwa silny ból. Ten związany jest bezpośrednio z naciskiem na nerwy. Tak rozumiana przepuklina kręgosłupa zazwyczaj ogniskuje się w odcinku lędźwiowym, gdyż to on statystycznie najczęściej jest narażony na przeciążenia oraz urazy mechaniczne.

 

Przyczyny i objawy przepukliny kręgosłupa

 

Lekarze wskazują, że przepuklina kręgosłupa w większości przypadków jest powodowana urazami mechanicznymi oraz przeciążeniami, czyli powstaje w wyniku uszkodzenia kręgu. W grupie osób narażonych na przepuklinę znajdują się zarówno osoby prowadzące siedzący tryb życia, jak i te, które pracują fizycznie. To, co łączy pacjentów i jest pierwszym objawem przepukliny, to ostry ból, który najczęściej występuje się w odcinku lędźwiowym, choć równie dobrze może pojawić się na całej długości kręgosłupa.

 

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa?

 

Pacjentom, u których zdiagnozowano przepuklinę kręgosłupa zaleca się zwłaszcza odpoczynek. Dodatkowo, osoby takie mogą również zgłosić się na rehabilitację, która pozwoli na skuteczne pozbycie się bólu. W skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się operacja, niemniej odsetek osób, które są zmuszone się jej poddać jest nieznaczny.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.