Na czym polega leczenie kręgosłupa?

Bóle kręgosłupa

Stare przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Niestety, większość z nas do lekarza udaje się dopiero wówczas, gdy ból – główny objaw tego, że w naszym organizmie zachodzą niepokojące zmiany – staje się nie do zniesienia. Wówczas pozostaje już tylko leczenie. A co w przypadku bólu kręgosłupa?

 

Przyczyny i zapobieganie bólu kręgosłupa

 

Bez diagnozy lekarskiej trudno wskazać, jakie są bezpośrednie przyczyny bólu kręgosłupa. Z drugiej strony, każdy z nas może zapobiec ich powstaniu. Zasady są proste – odpowiednia ilość ruchu każdego dnia, dobrze skomponowana dieta czy też odpowiednie rozłożenie sił przy wysiłku fizycznym uniemożliwiają nadmierne obciążenie kręgosłupa i tym samym nie powodują bólu. Oczywiście, w przypadku przewlekłego bólu niezbędna jest konsultacja lekarska, gdyż jego podłożem mogą być poważne zmiany chorobowe.

 

Gdy na zapobieganie jest już za późno…

 

Ból kręgosłupa można leczyć na rozmaite sposoby. Sięgnięcie po środki przeciwbólowe czy też maści rozgrzewające może być dobrym rozwiązaniem w przypadku sporadycznie odczuwanych dolegliwości. Osoby, które muszą jednak szczególnie zadbać o swój kręgosłup, powinny skorzystać z serii terapii ukierunkowanych na zniwelowanie bólu. W tym przypadku mowa przede wszystkim o fizykoterapii. Dzięki ćwiczeniom pacjent wypracowuje prawidłowe nawyki, jest również pewien, że wykonuje je dobrze, gdyż nad całością czuwa odpowiednio przeszkolony fachowiec. Dzięki takiej rehabilitacji jest duża szansa na wyleczenie na wyleczenie problemów bez stosowania operacji.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.