Czy rwa kulszowa jest również twoim problemem?

Według statystyk rwa kulszowa dotyka znacznie częściej mężczyzn niż kobiet i to najczęściej po 30-tym roku życia. Większość pacjentów doznaje przeszywający ból, który pojawia się po wykonaniu gwałtowniejszego ruchu i nasila się z biegiem czasu lub przechodzi i powraca cyklicznie. Co jest zatem przyczyną rwy kulszowej? I jak sobie z nią radzić?

 Rwa kulszowa, czyli co?

Największym nerwem obwodowym człowieka jest nerw kulszowy. Składają się na niego nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1. Gdy występują objawy bezpośrednio związane z uciskiem na wspomniane nerwy, specjaliści mówią o rwie kulszowej. Ból, który towarzyszy rwie zazwyczaj lokuje się w okolicy lędźwiowej i promieniuje na całe ciało. Najczęściej wymienianą przez specjalistów przyczyną tego schorzenia jest dyskopatia, niemniej rwa kulszowa może być również powodowana przez stany zapalne, cukrzycę czy też zmiany nowotworowe. Nie bez znaczenia okazać może się też zbyt intensywny wysiłek fizyczny.

Jak rozpoznać, że to rwa kulszowa?

Charakterystycznych objawów rwy kulszowej jest przynajmniej kilka. Zazwyczaj zaczyna się od nagłego bólu w okolicy lędźwiowej i ból ten promieniuje wzdłuż uda. Wielu zdiagnozowanych pacjentów skarży się też na ból, który pojawia się podczas podnoszenia kończyny w czasie leżenia na plecach lub też przy pochylaniu się. Jeżeli właśnie takie objawy utrzymują się przez czas dłuższy niż 2 tygodnie, to prawdopodobnie pacjent cierpi na rwę kulszową.

Leczenie rwy kulszowej

W przypadku rwy kulszowej ostry ból zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku dniach. Ważne jest jednak, aby pacjent wiedział, jak może złagodzić objawy rwy, jak może również jej zapobiec. Zmniejszyć ból można zarówno poprzez ułożenie ciała w wygodnej pozycji, jak i zażycie środków przeciwbólowych. W zdiagnozowanych przypadkach zaleca się również masaże pleców oraz zmianę trybu życia, w tym przede wszystkim bezwzględne zaprzestanie ćwiczeń czy też prac fizycznych, które mogą nadwyrężać kręgosłup. Innymi sposobami leczenie jest tak zwana terapia manualna, czyli nastawianie kręgosłupa. Innym sposobem są ćwiczenia oraz rehabilitacja zwana kinezyterapią.

Ciekawą stronę o leczeniu rwy kulszowej znajdziesz pod adresem jakwyleczylemrwekulszowa.pl  – młody człowiek opisuje jak wyleczył się z rwy bez operacji.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.