Co warto wiedzieć o rehabilitacji kręgosłupa?

Kręgosłup to osłona dla rdzenia kręgowego oraz wychodzących z niego nerwów. Człowiekowi jest on niezbędny do utrzymania prawidłowej postawy ciała, odpowiada także za sprawność naszych ruchów. Niestety, każdy z nas od czasu do czasu skarży się na bóle pleców, które mogą być oznaką wielu poważnych chorób i schorzeń. Wówczas pojawia się również pytanie, jak skutecznie leczyć kręgosłup i pozbywać się bólu?

 

Przyczyny bólu kręgosłupa

 

Ból, który pojawia się w okolicach kręgosłupa może być powodowany przez wiele czynników. Z jednej strony może być wynikiem urazu, z drugiej zaś prowadzeniem mało aktywnego życia. Więcej, istotne są też geny oraz wykonywany zawód, który wiązać może się zarówno z ciężką pracą fizyczną, jak i siedzącym trybem życia. Niezależnie jednak od źródła bólu, warto pamiętać, że w każdym przypadku warto skonsultować się ze specjalistą oraz – jeżeli będzie to wskazane – zdecydować się na rehabilitację.

 

Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa?

 

Rehabilitacja kręgosłupa polega przede wszystkim na wykonywaniu przez pacjenta określonych ćwiczeń. Aby były one skuteczne, przy ich układaniu specjalista bierze pod uwagę zarówno schorzenie, sprawność fizyczną pacjenta, jak i jego wiek. Ponadto, wszystkie ćwiczenia wykonywane są przy pomocy rehabilitanta, gdyż niezmiernie ważne jest, aby były one dokładnie i prawidłowo wykonywane. W przeciwnym wypadku mogą tylko pogorszyć stan pacjenta.

 

O czym pamiętać wykonując ćwiczenia?

 

Pacjent, który zdecyduje się na rehabilitację powinien pamiętać, że w czasie wykonywania ćwiczeń musi czuć się swobodnie i komfortowo. Ważne jest również nastawienie się na uzyskiwanie powolnych efektów, gdyż poprawa będzie odczuwalna dopiero po całej serii ćwiczeń. Dalej, istotne jest również regularne wykonywanie zaleconych ćwiczeń, gdyż tylko w taki sposób można zauważyć znaczną poprawę.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.