Co oznaczają bóle kręgosłupa?

Bóle kręgosłupa – współczesna choroba

W XXI wieku wielu przed medycyną stoi wiele zadań i wyzwań, niemniej najważniejszą kwestią jest walka z nieprawidłowymi postawami ciała. Statystyczny człowiek – jak się okazuje – przynajmniej raz w życiu cierpi na bóle kręgosłupa. Czego są one przyczyną? I jaki wpływ mogą mieć na dalsze życie? Czy można je zbagatelizować czy też warto od razu udać się do lekarza?

 Rodzaje bólu

Ból objawiać może się w rozmaity sposób. Kłucie, mrowienie, ból nagły, przewlekły czy też doznawany po wykonaniu określonego ruchu – to tylko kilka przykładów. Okazuje się, że ból pleców może mieć rozmaity przebieg, podłoże i charakter, niemniej praktycznie zawsze kryją się pod nim problemy z kręgosłupem i rdzeniem kręgowym. Ważne jest również, aby wiedzieć, że ból może pojawić się w różnych miejscach kręgosłupa i w związku z tym specjaliści wyodrębnili konkretne odcinki. W ten sposób można mówić o bólu części szyjnej, bólu części piersiowej, bólu części lędźwiowej oraz bólu kości krzyżowej.

Kiedy do lekarza?

Przyczyny bólu kręgosłupa mogą być różnorodne. Pacjent, który odczuwa ból nie powinien go ignorować i udać się do specjalisty. Niestety, większość ludzi spycha pojawiające się dolegliwości na styl życia, przepracowanie czy też osłabienie organizmu. Pojawia się wówczas problem – kiedy właściwie udać się do lekarza? W tym przypadku warto sugerować się badaniami specjalistów, którzy stwierdzili, że ból przewlekły to ten, który trwa przynajmniej 12 tygodni. W tym przypadku pacjent bezzwłocznie powinien udać się do specjalisty.

 Dlaczego mnie boli?

Przyczyn bólu kręgosłupa może być wiele, niemniej istnieją takie czynniki, które sprzyjają jego pojawieniu się. Na pierwszym miejscu należy wskazać tryb życia. Brak aktywności fizycznej, ciągłe narażanie się na stres oraz nieprawidłowa dieta mogą przekładać się na problemy z kręgosłupem. Warto też pamiętać o predyspozycjach, wadach wrodzonych oraz przebytych chorobach, na które nasz organizm nie pozostaje obojętny.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.